Wystający ząb a odpowiednie działania

Mam pytanie odnośnie wystającego górnego kła z szeregu pozostałych zębów. Czy istnieje taka możliwość by kła spiłować i dorobić sztucznego zęba bez wstawiania licówki? Po prostu nadłożyć masę jak przy ubytku zęba. I spowodować że wszystkie zęby będą wtedy w miarę równe i w jednym rzędzie

Witam!
Pani pomysł w niektórych przypadkach by się sprawdził... Ale kieł to specyficzny ząb,ważny dla zgryzu i uśmiechu,więc myślę,że w tym wypadku najlepiej byłoby poradzić się ortodonty...
Pozdrawiam.

Lek. dent. Katarzyna Wierzbowska

oczywiście można ale postępowanie zależy od tego jak bardzo ząb jest wysunięty - może się okazać że trzeba przeleczyć do kanałowo, odbudować na wkładzie i zrobić koronę najlepiej LAWA,
wiele zależy też od szerokości i wielkości innych zębów - może się okazać ze kieł po cofnięciu w łuku będzie zbyt wąski w stosunku do innych zębów
najlepiej - również ze względu na możliwość tworzenia się recesji - byłoby rozbudować łuk ortodontycznie
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

W sytuacji, gdy jeden z zębów "wystaje" z łuku można zastosować kilka rozwiązań. Jednak proponuję zacząć od konsultacji ortodontycznej - takie leczenie byłoby najbardziej trwałe.
Owszem, można zastosować odbudowy kompozytowe ( jeśli po przeprowadzonej diagnostyce będzie taka możliwość ), jednak nie jest to trwały materiał ( ulega starciom - tak jak plomby ). Innym wyjściem są licówki/korony protetyczne.
Konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Bez badania nie można powiedzieć jakie rozwiązanie w Pani przypadku byłoby najlepsze ( i możliwe ).