Czy 4-latek nie rozwija się prawidłowo?

Witam. Jestem ciocią czteroletniego chłopca który według mnie nie rozwija się prawidłowo. Dziecko nie mówi w ogóle nie naśladuje dźwięków np zwierząt nie potrafi wykonać prostych gestów tylko prowadzi za rękę gdy czegoś chce. Je tylko gotowe dania ze słoiczków i serki homogenizowane. Nie sygnalizuje potrzeb fizjologicznych i ogólnie żyje jakby w swoim własnym świecie. Bardzo dużo czasu spędza z telefonem komórkowym. Mimo tego jego rodzice bagatelizują problem. Gdzie należy udać się z takim dzieckiem i jak mu pomóc ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy niepokój o zdrowie i rozwój dziecka z Pani najbliższego otoczenia. Dobrze, że zauważyła Pani pewien problem i chce pomóc dziecku.

W pierwszej kolejności zachęcamy do szczerej rozmowy z rodzicami. Warto w sposób spokojny przedstawić argumenty, przemawiające za tym, że należałoby zgłosić się do pediatry lub innego specjalisty, aby dokładnie zbadać i zdiagnozować dziecko.

Z opisu sytuacji, którą Pani przedstawiła, że prawdopodobnie rozwój dziecka na tym etapie wieku może być nieprawidłowy i niezbędna mogłaby okazać się pomoc specjalistów, takich jak: neurolog, neurologopeda oraz psycholog.

Istotnym jest fakt, czy dziecko urodziło się o czasie, czy nie jest wcześniakiem, a także, czy występują pewne choroby przewlekłe. Jednakże na pewno warto zasięgnąć opinii specjalistów, gdyż w tym wieku dziecko powinno już być na innym etapie rozwoju.

Życzymy, aby udało się Pani porozmawiać z rodzicami dziecka.

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prawidlowy-rozwoj-dziecka

https://parenting.pl/autyzm

https://parenting.pl/dziecko-nie-mowi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.