Zapytaj lekarza

1 , 0 2 5 , 0 2 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy długotrwała intubacja może spowodować zwężenie światła tchawicy?

Witam, czy długotrwała intubacja (pow. półtora mies.) może spowodować zwężenie światła tchawicy? Mój syn (obecnie 5,5 miesiąca), urodzony w ciężkiej zamartwicy, z ostrą niewydolnością oddechową, ponad półtora miesiąca spędził pod respiratorem. Gdy w końcu został odłączony, okazało się, że ma duży wysiłek oddechowy, a przyczyną jest właśnie zwężenie tchawicy. Obecnie ma założoną rurkę tracheotomijną (od 2 miesiąca życia). I czy takie zwężenie szybko się samoistnie wyleczy? Od czego to zależy?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Oddziały neonatologiczne

Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają bardzo specjalistycznej pomocy. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyposaża oddziały neonatologiczne w najnowszy sprzęt pozwalający pomóc coraz mniejszym pacjentom. Program przesiewowych badań słuchu u noworodku ma już 10 lat, dzięki niemu stało się możliwe wykrycie wady tuż po urodzeniu. Pozwala to na bardzo wczesne rozpoczęcie leczenia.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Trudno jest określić to dokładnie. Jak najbardziej jest możliwe zwężenie światła tchawicy po intubacji, jednak nie można powiedzieć, że jest to błąd medyczny. Niestety wskazania były jakie były i intubacja była konieczna. Obkurczenie wynika z miejscowej reakcji zapalnej. Efekt ten powinien z czasem ustąpić.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witam! Jest to trudna sprawa. Tak, długotrwała intubacja, a raczej wielokrotne intubacje mogą spowodować zwężenie światła tchawicy. Takie zwężenie jest leczone na pewno w Górnośląskim Centrum Zdrowia Matki i Dziecka na Ligocie w Katowicach. Niestety potrzebne są specjalne zabiegi poszerzania tej drogi. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy