Czy jest szansa na leczenie moich problemów z mową?

Witam. Mam 23 lata i pochodzę z Gdyni. Od urodzenia choruję na serce (tętniak aorty) , przeszedłem dwie operacje jak miałem 4 miesiące. Niestety podczas drugiej operacji doszło do porażenia strun głosowych. W wieku 14 lat przeprowadzono też częściowe usunięcie jednej struny głosowej (dusiłem się i nieruchome struny zamykały krtań). Od tego momentu mam problemy z mową, mówię cichym, chrypkowatym głosem z trudnością.Mam też problemy z mówieniem pojedynczych liter takich jak B,G,T,Z,W. Ta trudność ogranicza mi asymilację z nowymi ludźmi m.in. w pracy, sąsiadami, gdziekolwiek. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź, czy jest ogólnie szansa na cokolwiek.

Szanowny Panie,

zawsze jest szansa na poprawę! W Pana przypadku pomoże na początek przede wszystkim foniatra - ma on odpowiedni sprzęt do tego, żeby obejrzeć stan strun głosowych i na podstawie tego, co zobaczy - zaplanować odpowiednią terapię. Prawdopodobnie wiele trzeba popracować nad koordynacją strun głosowych i upewnić się, na ile możliwe jest ich zwarcie. Lekarz foniatra sprawdzi też ich zdrowie i wykluczy obecność np. guzków.
Głoski które Pan wymienił (prócz głoski T) są dźwięczne - przez problem ze zwarciem strun głosowych otrzymanie dźwięczności głosek Z, DZ, Ż, DŻ, Ź, DŹ, B, D, G, W jest utrudnione. Kiedy je wymawiamy struny głosowe drżą, co można poczuć przykładając rękę do krtani, np. wymawiając samogłoski. W Pana przypadku nie jest to proste do wykonania z uwagi na podciętą strunę głosową (ich sprawność, jak wcześniej wspomniałam, sprawdzi na pewno foniatra).
Na pewno nie musi się Pan poddawać i warto próbować. Zawsze można poprawić wyrazistość mowy. Foniatra i neurologopeda na pewno będą Dla Pana dużym wsparciem. Proszę znaleźć kogoś we własnym mieście.
Z poważaniem
Anna Karowicz

Jest. Po pierwsze foniatra i jego diagnoza.Potem potrzebuje Pan rehabilitacji głosu. Będzie to trochę trwało ale jest szansa na ulepszenie mowy i emisji. Musi Pan znalezc w swoim mieście rehabilitanta głosu ewentualnie terapeutę głosu i powoli wypracowywać mowę. Ja jestem w Warszawie. Może Pan także udać się na konsultację do Kajetan. Szansa zapewne jest.

Witam Pana.
Oczywiście że jest szansa. Proszę udać się do logopedy, najlepiej do osoby, która ma doświadczenie i praktykę w terapii głosu. Terapeuta dokona diagnozy głosu na podstawie wywiadu, analizy dokumentacji medycznej i oceny audytywnej. Logopeda sprawdzi również budowę i funkcjonowanie narządów mowy, oraz zwróci uwagę na ewentualne błędy i wady wymowy. Jeśli nie ma Pan badań specjalistycznych, to na pewno terapeuta głosu odeśle Pana do foniatry. Po dokonaniu całościowej oceny logopeda będzie mógł ułożyć odpowiedni do Pana potrzeb program terapii. Proszę być dobrej myśli i zachęcam do zawierania nowych kontaktów. Powodzenia – Marlena Strzępka.