Czy należy dziecku podawać dalej żelazo?

Antybiotyk a suplementacja żelaza Dziecko (14 m-cy) otrzymało antybiotyk na 7 dni. Dodatkowo, ponieważ badania krwi wykazały niedobór żelaza, przepisano mu suplementację żelaza ze wskazaniem, że należy zacząć podawać preparat (po ustąpieniu infekcji". Niestety, nie dopytałam - czy mogę podawać żelazo po ustąpieniu objawów infekcji, czy też po tym, jak przestanie otrzymywać antybiotyk? Czy można podawać żelazo równocześnie z antybiotykiem, a jeśli tak, to jaki należy zachować odstęp czasowy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z uwagi na fakt, iż oba leki mogą wchodzić w interakcje, wskazane jest, by suplementację żelaza rozpoczęła Pani po zakończeniu antybiotykoterapii, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Niewykluczone również, że antybiotyk zaburzy wchłanianie żelaza, co spowoduje nieskuteczność terapii niedokrwistości. W razie wątpliwości może Pani skonsultować się z lekarzem, który powinien wyjaśnić Pani szczegóły związane z podawaniem leku. Proszę pamiętać, że żelazo w niektórych preparatach należy podawać na czczo, bo od tego zależy powodzenie leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Więcej na ten temat w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.