Czy połknięcie małej ilości tej maści jest niebezpieczne?

Czy połknięcie małej ilości maści (pimafucort) jest niebezpieczne?

Mgr Artur Rumpel Farmaceuta

Jak rzekł Paracelsus: "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni truciznę" - "Omnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum". Zależy więc jaka to jest ta mała ilość. Jeżeli pół tubki, to radzę się udać do lekarza, a on już zdecyduje, co czynić dalej. Jeśli zaś połknięto centymetr maści, to wystarczy pić dużo wody i nic się nie stanie. Co innego, jeśli tę maść połknęło dziecko, osobliwie małe. Tu już mała ilość może być niebezpieczna, zarówno ze względu na ryzyko zatrucia, o które u dziecka znacznie łatwiej, jak też ze względu na ryzyko uszkodzenia śluzówki jamy ustnej przez składniki maści. W takim wypadku należy więc niezwłocznie udać się do lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego, jeżeli rzecz nastąpiła w nocy lub weekend nie czekać do dnia roboczego, tylko udać się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zagrożenie w przypadku tego rodzaju incydentów jest bowiem dla dziecka nieporównywalnie większe niż dla dorosłego. dlatego należy zgłaszać lekarzowi każdy przypadek połknięcia przez dziecko leku, który nie był dla niego przeznaczony, nawet jeśli ilość była mała.