Czy powinien być zrobiony wymaz z gardła przed podaniem antybiotyków?

Mam ważne pytanie. Właśnie wróciłam z 5 dniowego pobytu w szpitalu z powodu 4 anginy w ciągu 5 miesięcy. Stwierdzono u mnie naciek zapalny okołomigdałowy lewostronny. Podawano mi dożylnie Zinnat, metrionidazol i paracetamol. Nie zrobiono wymazu z gardła jedynie badani krwi. Do domu przepisano mi również te 2 antybiotyki na 5 dni. Czy powinien najpierw być zrobiony wymaz przed podaniem antybiotyków?

Wymaz z gardła jest bardzo słabą metodą diagnostyczną z tego względu, że w gardle żyję kilkanaście rodzai bakterii, a która jest odpowiedzialna za chorobę, nie wiadomo. O wiele częściej robi się posiew wydzieliny np ropnej z ropnia, flegmy z oskrzeli lub nawet krwi. Poza tym na wynik posiewu czeka się najmniej 2 dni, a zwykle trzeba rozpocząć kurację od razu i dlatego często kończy się na tzw terapii empirycznej jak było w pani przypadku.