Jak sprawdzić przyczynę problemu z gardłem?

Dzień dobry. Dosłownie co 2-3 tygodnie od ostatniej choroby mam problem z gardłem a konkretnie najpierw chrypa, powiększone migdały, a następnie już angina.. zawalone gardło.. od początku grudnia byłem już chory 4x! Kolejny raz jak pójdę do lekarza to pewnie przepisze antybiotyk.. najlepiej o jakie badania poprosić? Np. Nigdy wymazu gardła nie miałem robionego.. dziękuje za poradę, ale jestem już załamany ciągłymi infekcjami, biorąc pod uwagę ze ubieram się ciepło, nie pije zimnego i gazowanego..

Lek. Paweł Szadkowski

Powinien Pan wykonać morfologię krwi z rozmazem i poziomy poszczególnych klas przeciwciał - to pomoże określić, czy ma Pan jakiś niedobór odporności. Ponadto istotna może okazać się wizyta u laryngologa - może ma Pan powiększone migdałki, które sprzyjają nawracającym infekcjom.