Czy to może być ten sam wirus?

Dzień dobry. 1,5 tygodnia temu mój syn wymiotował dwa dni. Potem nie było kolejnych ofiar przez kilka dni, a w poniedziałek kuzynka wymiotowała, ja zaczęłam mieć ból brzucha i biegunkę, a teściowa też wymiotowała. Następnie był spokój i w zeszły czwartek druga kuzynka wymiotowała, mąż szwagierki miał biegunkę. Potem w sobotę mój mąż zaczął chorować, a dziś szwagierka. Wszyscy mieszkamy w jednym dużym domu (teściowie, my i żona męża z rodziną). Czy jest możliwe że to cały czas ten sam wirus czy mało prawdopodobne, bo bardzo rozciągnięte jest to w czasie. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

istnieje możliwość wystąpienia u Państwa tego samego wirusa, ponieważ np. grypą żołądkową można zarażać nawet do dwóch tygodni od ustąpienia objawów.

Wirusy mogą zostać przeniesione nie tylko podczas bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, ale również znajdować się na przedmiotach, które dotykał chory oraz na powierzchniach. Jeśli więc mieszkają Państwo razem, to jak najbardziej prawdopodobne jest zarażanie się od siebie nawzajem.

Proszę szczególnie zadbać o higienę, przewietrzyć pomieszczenia oraz zdezynfekować przedmioty codziennego użytku.

Inne pytania z tej tematyki znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czas-zarazania-wirusem-grypy-zoladkowej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/grypa-zoladkowa-u-wspollokatora,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-zaraza-osoba-chora-na-grype-jelitowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.