Czyszczenie ząbków 10-miesięcznego dziecka

Mój synek ma 10 miesięcy i posiada już 8 ząbków. W jaki sposób oraz czym i jak często czyścić ząbki takiego maluszka? Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej w tym wieku?

Lek. dent. Marcin Dolecki

Jamę ustna noworodka i niemowlęcia, aż do chwili gdy wyrznie się pierwszy ząb mleczny, oczyszczamy sterylnym gazikiem, zamoczonym w przegotowanej wodzie. Pozwala to oczyścić błonę śluzowa i uniknąć zakażeń grzybiczych ( pleśniawki ), które są częste w tym okresie życia dziecka.
Kiedy pojawi się w buzi pierwszy ząbek, należy oczyszczać go miękką szczoteczką o małej główce. Rozmiar i rodzaj szczoteczki dobieramy do wieku dziecka i zmieniamy co 3-4 miesiące! Mycie zębów przeprowadzają rodzice 2 razy dziennie. Przy wieczornym myciu należy używać do tego celu pasty dla dzieci z fluorem!!!
Pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

W tym wieku o higienę jamy ustnej dbają rodzice. Szczoteczka do zębów o małej główce ( są też dostępne szczoteczki zakładane na palec - wygodniejsze w użyciu ), pasta do zębów mlecznych ( o obniżonej zawartości fluoru ). Najlepiej 2 x dziennie.