Dieta po radioterapii

Jestem po radjoterapii mam wzmozona perystaltyke jelit wzdecia i biegunke. Jaka diete zastosowac.
ponad rok temu

Mgr Sylwia Segin

Witam, Bardzo ważnym aspektem dietetycznym w okresach okołoradioterapeutycznych jest kontrola wagi i nie doprowadzenie do zbyt dużej utraty masy ciała. Należy pomóc uszkodzonych tkankom w ich szybkiej regeneracji. Małe porcje, unikanie posiłków gorących, zimnych, słodkich, kwaśnych, twardych i słonych. Jedzenie powinno być lekkostrawne, ale pełnowartościowe, najlepiej 5 razy dziennie. Proszę pamiętać, że nie ma jednej, złotej zasady dietetycznej, która byłaby odpowiednia dla każdej osoby z chorobą nowotworową. Ułożenie diety powinno być poprzedzone dokładnym wywiadem żywieniowym. Należy zdecydowanie unikać rygorystycznych zakazów dotyczących składu diety. Polecam wykluczenie z jadłospisu produktów (kapusta, fasola, groch), po których pojawiają się dolegliwości gastryczne. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia, Sylwia Segin

Witam, w tym przypadku dieta powinna być lekkostrawna z ograniczeniem błonnika pokarmowego, a więc: pełnoziarnistych produktów zbożowych, produktów wzdymających (cebula, strączkowe, kalafior), smażonych, tłustych, surowych warzyw i surowych owoców. Jedz raczej pieczywo jasne, ewentualnie graham, drobne kasze – perłowa, manna, owoce i warzywa po obróbce (pieczone/duszone), bez pestek i skórki, gotowane mięso (chude – drób, chuda wołowina, chuda wieprzowina). Spożywaj potrawy ciepłe (nie zimne i nie gorące), około 4-5 posiłków dziennie, co 2-3 godziny. Uzupełniaj płyny. Pozdrawiam.