Czym można zastąpić radioterapię?

Witam. 24 sierp-nia miałem przy pomocy robota Da Vinci usuniętą prostatę ( psa 19 teraz 0.38 )Oglądając wynik badania histopatologicznego onkolog stwierdził że muszę przejść radioterapię. Czytając o niej w internecie łapałem się za głowę tyle skutków ubocznych i powikłań. I jeszcze rok diety. Wyczytałem też o brachyterapi, mniej skutków ubocznych, czy mogłaby zastąpić radioterapię? Jeżeli tak to jaka? HDR czy implanty stałe? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brachyterapia to rodzaj teleradioterapii z kilkoma istotnymi różnicami w czasie leczenia i dawkowaniu promieniowania, o czym Pan z pewnością już wie. O ile radioterapia zasadza się na napromieniowaniu większego obszaru (łącznie z fragmentem tkanki zdrowej), ale w małych, wielokrotnie powtarzanych dawkach, tak brachyterapia – kumulując promienie na małym obszarze, to jest na tkankach chorobowo zmienionych, operuje dużo większym promieniowaniem. Więcej informacji o radioterapii odnajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/radioterapia-w-leczeniu-prostaty.

Zarówno jedna, jak i druga metoda niesie za sobą ryzyko powikłań i skutków ubocznych, żadna nie jest tego pozbawiona. Należy wspomnieć w tym miejscu, iż brachyterapia jest metodą inwazyjną, w przeciwieństwie do teleradioterapii.

Natomiast, co jest bardzo istotne, w przypadku obu metod najistotniejsza jest właściwa kwalifikacja do leczenia, o czym decyduje onkolog. Zarówno teleradioterapia, jak i brachyterapia to metody, które z powodzeniem są wykorzystywane w leczeniu raka prostaty, niekiedy nawet obie metody jednocześnie w leczeniu skojarzonym.

Być może również ten materiał Pana zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/radioterapia.

Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem – przede wszystkim o Pańskich obawach odnośnie radioterapii, onkolog również podejmuje decyzję o metodzie leczenia. Wybór techniki HDR lub LDR należy rozpatrywać w kontekście szczegółowych badań pacjenta, a także rokowań na przyszłość po uprzednim leczeniu. Zatem na wszystkie Pana pytania z największą precyzją odpowiedzieć może tylko onkolog prowadzący leczenie.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rak-prostaty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.