Dlaczego mam zimne dłonie oraz stopy?

Mam 21 lat i od zawsze mam zimne dłonie i stopy. Ale teraz kiedy temperatura jest lekko na minusie marzną mi całe nogi, szczególnie uda. Dosłownie jakbym zamarzała, czuję szczypanie, mimo spodni i rajstop. Chuda też nie jestem, akurat w okolicy ud mam całkiem sporo tkanki tłuszczowej.Dodam też, że normalnie w pozycji pionowej moje nogi robią się lekko sine. Czy jest jakoś preparat, który jest w stanie pomóc? Zastanawiałam się nad heparyną, ale czy to bezpieczne brać ten lek bez zalecenia lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć to naturalne, że to dłonie i stopy marzną najszybciej, to u niektórych osób jest to mocno nasilone. Czasami podyktowane jest to fizjologią, ale niekiedy – wymaga diagnostyki. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zimne-rece-i-stopy.

Badania wskazują, że stopy mogą być chłodniejsze nawet o 7 stopni Celsjusza w stosunku do reszty ciała. Odczuwanie chłodu w tych partiach wynika ze zmian w krążeniu włośniczkowym – niekiedy jest to związane z zaburzeniami w układzie sercowo-naczyniowym. Zarówno niewydolność serca, jak i niedociśnienie tętnicze mogą powodować problemy z krążeniem, a w efekcie – zwiększone odczuwanie chłodu w obrębie dłoni i stóp. Proszę zapoznać się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/sprawdz-czy-to-slabe-krazenie-oto-najczesciej-ignorowane-sygnaly.

Bez diagnozy lekarskiej stosowanie heparyny nie jest uzasadnione, natomiast może Pani stosować żele i kremy pobudzające krążenie i rozgrzewające, np. dzięki wyciągowi z papryczek, to jest kapsaicynie i innych. Poprawę krążenia mogą wspomóc także preparaty zawierające w składzie witaminę C czy wyciągi z kasztanowca, które uszczelniają i poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/uklad-krazenia-popraw-jego-kondycje-stosujac-tych-5-ziol-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.