Dolegliwości bólowe w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej

Często w filmach spotykam się z tym,że osoby,które mają raka(w zaawansowanym stadium-tak,że nie mają już szans go wyleczyć)nie muszą leżeć w szpitalu,ale normalnie mogą przez jakiś(krótszy lub dłuższy)czas"funkcjonować"w codzienności.I tutaj jest moje pytanie.Czy rak w zaawansowanym stadium nie boli?Dopiero krótko przed śmiercią zdolność funkcjonowania się drastycznie pogarsza?Czy może to fikcja,a naprawdę jest inaczej?Ale myślę,że filmy też poniekąd opierają się na obserwacji tematu.

Niektóre rodzaje nowowtworów rzeczywiście kończą się bólami, ale nie ma reguły. Tym niemniej kazdy pacjent w okresie zakończenia możliwości leczenia przyczynowego, powinien pozostawać pod opieką lekarza medycyny paliatywnej