Jak reagować na wybuchy złości u dziecka?

Moj syn ma prawie 2 lata i mowi tylko po swojemu (jestesmy pod opieka logopedy i psyhologa) Ostatnio jak cos nie jest po jego mysli to sie zlosci i mowi po swojemu niezrozumiale . Kladzie sie na podloge i placze nie mozna go z niej podniesc.Kiedy trzymam go na rekach potrafi niespodziewanie wygjac sie do tylu bo np. widzi ze idziemy do domu a on jeszcze nie chce. Jak reagowac w takich sytuacjach. Prosze o pomoc

Dzień dobry. Zachować spokój. Najważniejsze, by nie tylko w działaniu, ale głównie ten wewnętrzny. To bardzo normalne zachowanie u dziecka w tym wieku. Jest spowodowane najczęściej fazą rozwojową, czyli tym, ze jeszcze nie potrafi regulować swoich emocji, które wywołują różne bodźce. To rodzice w tym czasie "służą" dziecku jako wskaźnik jak np. radzić sobie z niezadowoleniem (jak w tej sytuacji, która Pani opisuje, gdy nie chce wejść do domu). Cierpliwie czekamy aż sobie poradzi z wyhamowaniem impulsów emocjonalnych, wspierając go w tym czasie spokojnym i czułym nastawieniem, którym utwierdzamy dziecko w tym, ze rozumiemy jakie to niefajne, że szkoda iść do domu, ale w domu czeka na nie coś (i tu już indywidualnie, zależnie od tego co dziecko akurat uważa za atrakcyjne "idziemy zobaczyć co robi ulubiona maskotka, a może inna zabawka" itp.). Powtarzamy to za każdym razem aż dziecko wyrobi sobie schemat wyglądający mniej więcej tak: no może nie jest to fajna sytuacja, ale rodzice mnie rozumieją i nie są zdenerwowani, więc i ja nie jestem. Jeżeli są Państwo pod opieką psychologa, proszę skorzystać z konsultacji wychowawczych. Ważne, by psycholog zajmował się dokładnie tym zakresem. Pozdrawiam.