Jakie leki stosować przy depresji połączonej z agarofobią?

Witam!   Od 12 lat leczę się na zaburzenia depresyjno- nerwicowe, trzy razy brałam udział w 3-miesięcznych terapiach na oddziałach dziennych, gdzie rozpoznano u mnie także osobowość borderline. Miałam także napady lęku, napady paniki oraz poczucie zupełnej depersonalizacji i obcości. Brałam chyba wszystkie dostępne leki: F***, L***, S***, T***, E***, A***, C***, C***, F***, D*** C***, M***. Na początku bardzo pomogła mi F*** łączona z L***, jednak po jej odstawieniu objawy wróciły. Teraz do moich problemów doszła agarofobia, panicznie boję się wychodzić z domu, do tego strachu dochodzą objawy fizyczne (bóle głowy, uczucie gorąca, kołatanie serca, ucisk w żołądku, biegunka itp.) Nie mogę tak dalej funkcjonować ponieważ sama wychowuję dwójkę dzieci i muszę im zapewnić normalne życie. Od 15 dni biorę A*** 75SR, jednak nie czuję po nim żadnej poprawy. Czy biorę go wystarczająco długo by odczuć poprawę czy powinnam zmienić lek na M*** - bo po nim się dobrze czułam (w dawce 600mg + F*** 1mg)? Obecnie na termin u lekarza czeka się ponad miesiąc a ja muszę zacząć normalnie funkcjonować, przede wszystkim ze względu na dzieci. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, każdy dzień jest dla mnie ważny. Z góry dziękuję, Katarzyna

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Klomipramina (A***) jest lekiem z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Znalazł także zastosowanie u pacjentów z lękiem przed otwartą przestrzenią (agarofobią) lub przed występami publicznymi. Oznacza to, że przepisany Pani lek jest najodpowiedniejszym dla Pani preparatem.

Niestety, pierwsze efekty można zaobserwować nawet po 2-3 miesiącach. Do tego czasu można nie czuć żadnej poprawy, a wręcz przeciwnie-poczuć się nawet gorzej. Z tego też względu należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na efekt działania leku. Do tego czasu warto zastanowić się nad psychoterapią.

Pozdrawiam