Leczenie migotania przedsionków serca

Mąż lat 63, leczy się na migotanie przedsionków od 5 lat i jest coraz gorzej. Obecnie nie ma już zamka P i lekarz wstawił Warfin 5 i szykuje go na kardiowersję. Mąż czuje się źle, leczy się tylko Rytnomornem 150, Molsidomina Concorem 1,25 i Kaldym, do tej pory brał jeszcze POLOCARD i Mabzez B6. Co ma dalej robić? Co daje brak zamka P w przedsionku. Czy Rytmonorm 150 ma ciągle brać 2 tabletki? Mąż jest załamany, a lekarz odpowiada jak się pan chce leczyć to ma to brać. Czy branie Warfinu jest bezpieczne? Pobrał dopiero 2 dawkę 2 tabletki rano. I idzie na kontrole krwi. Wyczytałam, że ma stosować inną dietę, a jaka wszędzie jest choć trochę wit. K. i wit. C. A przy infekcjach przeziębieniowych co ma brać?

Witam!
Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu, ale jeśli jest prawidłowo leczone to chory może uniknąć groźnych powikłań oraz prowadzić normalny tryb życia. Na podstawie opisu wydaje się, że wcześniej występowało napadowe migotanie przedsionków, ale obecnie przeszło w utrwalone. W trakcie migotania przedsionków dochodzi do bardzo szybkich nieskoordynowanych skurczów przedsionków na skutek czego zmniejsza się efektywność serca jako pompy krwi. Ogólnie w prawidłowym ekg załamki p symbolizują czynność przedsionków, w trakcie migotania przedsionków na skutek licznych nieefektywnych skurczów załamki p nie występują, a praca komór serca może być niemiarowa i przez to również mniej efektywna. Zlecone leczenie jest prawidłowe. Warfin jest lekiem który zapobiega powikłaniom zakrzepowo-zatorowym, które mogą być spowodowane migotaniem przedsionków. Podczas migotania przedsionków, gdy krew zamiast być regularnie wypompowana z przedsionków może ulegać chaotycznemu zastojowi a na skutek tego może dojść do powstania zakrzepu, który po umiarowieniu rytmu serca może zostaje wypompowany z krwią do tętnic obwodowych doprowadzając do zatoru. Mechanizm jest nieco skomplikowany, ale mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem Pani to zagadnienie. Podsumowując Warfin jest bezpiecznym lekiem, który powoduje zmniejszenie krzepliwości krwi, ale jego dawkowanie powinno być kontrolowane wskaźnikiem INR, który będzie oznaczany z próbki krwi co tydzień. Jeśli dawka będzie dobrze dobrana (na podstawie wskaźnika INR) to nie powodów do niepokoju. Dieta może być normalna, niewielkie ilości witaminy K nie mają wpływu na działanie Warfinu. Proszę przyjmować wszystkie leki zalecone przez kardiologa. Po stosowaniu przez kilka tygodni Warfinu (zazwyczaj 4-6 tygodni) można wykonać kardiowersję czyli przywrócenie rytmu zatokowego czyli prawidłowego rytmu serca. Proponuję pozostać pod kontrolą kardiologa. Pozdrawiam serdecznie!