Migotanie przedsionków utrwalone i nadciśnienie

Witam.mam migotanie przedsionków utrwalone i małe nadciśnienie w okolicach 150 na85 tętno 70-85.Jestem pod kontrola lekarza rodzinnego i kardiologa Miałem zrobiona kardiowersję,która prawie nic nie dała.Czy jest sens robić następną?Kardiolog radził mi przyzwyczaić się do tego stanu.Jestem na emeryturze 65 lat.Ruchowo jestem aktywny-jazda na rowerze długie spacery.Jakie są największe zagrożenia w moim stanie?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli była to pierwsza kardiowersja w życiu sugeruję się poddać jej po raz kolejny. Jeśli także okaże się ona nieskuteczna, tak jak sugerował kardiolog trzeba będzie się przyzwyczaić do nieprawidłowo działającego serca. W przetrwałym migotaniu przedsionków szczególnie niebezpieczne są powikłania zakrzepowo-zatorowe (udar mózgu, zatorowość naczyń obwodowych) związane z nieprawidłowym przepływem krwi przez serce, co predysponuje do formowania się skrzeplin. W celu zapobieżenia powikłaniom pacjenci dotknięci tym schorzeniem przyjmują przewlekle leki przeciwzakrzepowe. Poza tym może dość do niewydolności serca, co będzie miało odzwierciedlenie w pogorszeniu stanu ogólnego, zmniejszeniu wydolności, męczliwości, zmniejszonej tolerancji wysiłku fizycznego, duszności.