Migotanie przedsionków a kardiowersja elektryczna

Witam serdecznie! Od kilku lat choruję na migotanie przedsionków, ale nie odczuwam żadnego dyskomfortu z tym związanego. Od dwóch lat przyjmuję leki na rozrzedzenie krwi i B-bloker. W związku z tym, że nie widać ani poprawy, ani pogorszenia zdrowia, lekarz proponuje kardiowersję. Ale słyszałem, że zostały wprowadzone leki, które mają unormować pracę serca. Czy to prawda, jakie to są leki? Warto o nie zapytać lekarza czy poddać się zabiegowi? Dziękuję za odpowiedź. Edward

Lek. Marta Hat

Witam!

Kardiowersja elektryczna jest zabiegiem, który ma na celu przywrócenie rytmu zatokowego serca. Wskazania planowe do kardiowersji obejmują migotanie przedsionków oraz trzepotanie przedsionków, z tym że zaburzenia rytmu stale utrzymujące się od wielu lat mają mniejszą szansę na powodzenie zabiegu. Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne, w ostatnim okresie nie wprowadzono nowego leku antyrytmicznego. Schemat leczenia farmakologicznego może uwzględniać próbę przywrócenia rytmu zatokowego bądź kontrolę częstotliwości rytmu komór + zapobieganie ewentualnym powikłaniom zatorowo-zakrzepowym. Leki stosuje się wg wskazań, zwykle sugerując się innymi chorobami przewlekłymi (wyboru leku najlepiej dokona lekarz, który zna Pana historię choroby oraz ma dostęp do wyników badań dodatkowych).

Jeżeli nie odczuwa Pan dolegliwości związanych z migotaniem przedsionków kwestia leczenia jest do uzgodnienia z lekarzem, można uznać migotanie przedsionków, jako utrwalone i stosować dotychczas zażywane leki, można zastosować kardiowersję, rozważyć ablację - choć u pacjentów bezobjawowych nie ma badań, które mówiłyby o skuteczności tej metody.

Pozdrawiam