Morfologia - proszę o interpretację

Witam! Proszę o interpretację morfologii: RDW-CV - 10,2, MONO 8,1. Mam 23 lata, choruję na colitis ulcerosa, od 2 tygodni mam bóle żołądka. Dziękuję i oczekuję na odpowiedź. Natalia

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

RDW oznacza rozkład objętości krwinek czerwonych. Wyraża się go w procentach. Norma wynosi 11,5-14,5%. Podwyższone RDW przemawia za niedokrwistością z niedoboru żelaza, ale zwykle zmniejszona jest wówczas również wielkość krwinki. Podwyższone RDW obserwuje się również w przebiegu infekcji. W Pani przypadku wynik mieści się w granicach normy, choć nie podała Pani jednostek ani norm przyjętych przez laboratorium wykonujące badanie. Poziom monocytów zaś wzrasta w przypadku chorób wirusowych oraz monocyty wzrastają również w przypadku chorób z autoimmunoagresji, a wrzodziejące zapalenie jelita grubego może mieć podłoże immunologiczne, choć etiologia choroby nie jest do końca poznana. Proszę udać się do lekarza prowadzącego z wynikami badania, a w przypadku Pani schorzenia, na pewno jest Pani pod stałą opieką specjalisty.