Skurcze w podbrzuszu i ból jajników

Od pól roku miewam bardzo silne skurcze w podbrzuszu. Są one kilkusekundowe, pojawiają się niezależnie od dnia cyklu, czasem jest ich kilka a czasem jeden, są nieregularne (czasem potrafią być 2 razy w tyg, a czasem nie występują cały miesiąc). Miałam robione podstawowe badania krwi i moczu, badało mnie 2 ginekologów, miałam robione USG jamy brzusznej. Okazuje się że wszystko jest dobrze. Brałam takie leki jak Meteospazmyl, teraz chirurg przepisał mi Debretin, który biorę od 2 tyg. Ogólnie lekarze twierdza, że to może być jelito drażliwe. Ale od około 2/3 miesięcy mam tez inne dolegliwości i nie wiem na ile są one wszystkie ze sobą powiązane. Pobolewają mnie jajniki. Jest to lekki ból, trwa przez cały cykl i ten ból idzie w kierunku pachwin i ud. Trochę takie uczucie jakbym cały czas miała za chwilę dostać okres. Ginekolog (który mnie zbadał i jest wszystko ok) przepisał mi Butapirazol i Distreptoze, ale skończyłam brać je tydzień temu, a pobolewanie nie minęło. W ciąży nie jestem, nie byłam, nie biorę tabletek antykoncepcyjnych, nie chorowałam przewlekle, nie przeziębiam się często i nie ma nic do czego można by się przyczepić. Co w takiej sytuacji powinnam robić? Do jakiego lekarza jeszcze iść?

Lek. Marta Hat

Witam! Wspomniała Pani, że lekarze podejrzewają zespół jelita drażliwego. Jest to schorzenie, w którym dużą rolę w powstawaniu objawów odgrywa stres. Być może pobolewania w okolicy jajników także są spowodowane podobną przyczyną. Warto zwrócić uwagę na to w jakich sytuacjach pojawiają się dolegliwości, w jakich się nasilają, bądź są łagodniejsze. Jeżeli w badaniu ginekologicznym wykluczono zmiany organiczne warto doprecyzować diagnostykę gastroenterologiczną poprzez wykonanie badań endoskopowych, kolonoskopii, ewentualnie także gastroskopii. Dolegliwości bólowe w podbrzuszu promieniujące do pachwin mogą mieć także związek z kamicą nerkową - warto wykluczyć także tą przyczynę. Pozdrawiam serdecznie!