Mężczyzna , 34 lata

Opis badania rektoskopii: okolica zewnętrzna odbytu nie zmieniona. W kanale odbytu linii pośrodkowej tylnej szczelina odbytu. Aparat wprowadzono do dystalnej części esicy. W proksymalnej części prostnicy siedzący polip średnicy ok. 4 - 5 mm. Częściowo usunięty kleszczami biopsyjnymi. Rozpoznanie: Fissura ani. Polypus recti. Wyniki badania histopatologicznego: Fragmenty śluzówki jelita grubego z utkaniem gruczolaka cewkowo - kosmkowego z dysplazja dużego stopnia. Doszczętność wycięcia niemożliwa do oceny. Dalsze zalecenia - pełna kolonoskopia. Badanie będzie zrobione w ciągu 2 tygodni.

Mam 33 lata. Mężczyzna. Powód robienia rektoskopii - jednorazowe krwawienie z odbytnicy. Kolor jasnoczerwony. Lekarz stwierdził, że to wynik szczeliny. Przepisał jakąś maść - przeszło. Minął już ponad miesiąc krwawień nie było. Pytania: - Proszę mi powiedzieć, jaka jest szansa, że w dalszej części okrężnicy też będą polipy? W jakich częściach teoretycznie jest ich najwięcej? - Ponieważ stopień dysplazji jest bardzo duży, czy jest możliwe że patomorfolog mógł się pomylić i zamiast gruczolaka jest to już rak? - Czy może być taka sytuacja, że w dalszych częściach okrężnicy jest już nowotwór, a ten gruczolak to jakiś naciek? - Czy ew. inne polipy mogą być również z tak dużym stopniem dysplazji? - Jeśli nawet jest to polip o dużym stopniu dysplacji, to ile mniej więcej czasu zajmuje przekształcenie się go w raka jelita grubego? - Jeśli polip został częściowo usunięty, to czy jest szansa na jego szybsze zezłośliwienie? - Oraz czy jest możliwa taka sytuacja, że w części poddanej badaniu hist-pat wykryto gruczolaka, a w pozostałej części są już komórki rakowe? Z innych objawów wymienić powinienem częste puszczanie gazów, chociaż nie jest to objaw, który występuje od niedawna. Trwa już naprawdę długo - chyba od czasów szkoły średniej (co najmniej 15 lat). Poza tym, jest to chyba też wynik stresu - zawsze w sytuacjach stresowych się to nasila.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Tomasz Stawski 84
Lek. Tomasz Stawski Chirurg, Jaworzno 84 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Jaka jest szansa, że w dalszej części okrężnicy też będą polipy?
- Raczej niewielka. Pan jest młodą osobą, więc polipy u takich osób są rzadkością. Jednak trzeba wykonać kolonoskopię, aby ewidentnie to wykluczyć ponieważ zdarza się, że polipy nie są pojedyncze.
W jakich częściach teoretycznie jest ich najwięcej?
-Większość gruczolaków występuje w lewej połowie okrężnicy (zstępnica, esica, odbytnica). Jednak wraz z wiekiem zaznacza się tendencja do równomiernego rozkładu gruczolaków w całym jelicie grubym.
Ponieważ stopień dysplazji jest bardzo duży, czy jest możliwe że patomorfolog mógł się pomylić i zamiast gruczolaka jest to już rak?
- Histopatolog praktycznie nie może się w tym względzie pomylić, więc proszę się nie niepokoić.
Czy może być taka sytuacja, że w dalszych częściach okrężnicy jest już nowotwór, a ten gruczolak to jakiś naciek?
- Tak możliwość niestety zawsze istnieje. Jest ona niewielka, ale istnieje. Po to trzeba, więc zrobić kolonoskopię, aby to ewidentnie wykluczyć.
Czy ew. inne polipy mogą być również z tak dużym stopniem dysplazji?
- Być może tak. Trudno na ten temat gdybać. Trzeba wykonać kolonoskopię. Jeśli w czasie kolonoskopii stwierdzi się jakiekolwiek polipy trzeba je doszczętnie usunąć i poddać badaniu histopatologicznemu.
Jeśli nawet jest to polip o dużym stopniu dysplazji, to ile mniej więcej czasu zajmuje przekształcenie się go w raka jelita grubego?
- Tego typu polip, o tej wielkości, to groźba zezłośliwienia w około góra 10-20% w czasie około 10-15 lat
Jeśli polip został częściowo usunięty, to czy jest szansa na jego szybsze zezłośliwienie?
- Nie. Nie ma to wpływu na jego ewentualne zezłośliwienie.
Czy jest możliwa taka sytuacja, że w cześć poddanej badaniu hist.-pat. wykryto gruczolaka, a w pozostałej części są już komórki rakowe?
- Małe prawdopodobieństwo, ale aby ocenić dokładnie jaki to polip należy go usunąć doszczętnie (tak też zapewne stanie się w czasie kolonoskopii).
Proszę poczytać sobie na temat polipów jelita grubego na stronie internetowej: http://www.forumzdrowia.pl/id,189,art,536,ptitle,gastroenterologia.htm

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Rektoskopia – Rektoskopia, czyli wziernikowanie odbytnicy, to jedno z badań endoskopowych. Polega na ocenie stanu błony śluzowej jelita grubego. Pozwala na pobranie fragmentu narządu do dalszych badań oraz na usunięciu ewentualnie występujących zmian patologicznych, np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach