Gruczolak cewkowo-kosmkowy z dysplazją dużego stopnia

Kobieta lat 31. Rozpoznanie - polip zagięcia odbytniczo-esiczego. Opis makroskopowy- dwa fragmenty tkankowe o wym.1,7cm. Opis mikroskopowy- gruczolak cewkowo-kosmkowy z dysplazją dużego stopnia. Nie stwierdza się inwazji blaszki mięśniowej błony śluzowej. Nie można określić radykalności zabiegu. Proszę o interpretację tego badania. Reszta jelita zbadana w całości i nie ma żadnych zmian. Czy mam powody do obaw? Jak długo rośnie taki gruczolak i jaki czas musi upłynąć żeby się zezłośliwił? MAGDA
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry,
aż 90% raków jelita grubego rozwija się z gruczolaków (największe ryzyko rozwoju raka w przypadku gruczolaków kosmkowych). Na szczęście w badaniu histopatologicznym nie stwierdzono nacieku blaszki mięśniowej błony śluzowej, co oznacza, że rak nie był inwazyjny.
Z uwagi na fakt, iż nie było możliwe określenie radykalności zabiegu (patomorfolog nie był w stanie określić wielkości marginesu zdrowej tkanki usuniętej wraz z polipem) niezbędna jest ścisła regularna kontrola w poradni chirurgicznej oraz wykonywanie badań kontrolnych - kolonoskopia.
Nie ma możliwości określenia w jakim tempie rosną gruczolaki oraz po jakim czasie złośliwieją - jest to b.idywidualny proces. Stąd tak ważna jest regularna kontrola i endoskopowe usuwanie (ewentualnie) pojawiających się zmian na wczesnym etapie, nim dojdzie do rozrostu i naciekania głębiej położonych tkanek.

Wynik świadczy raczej o całkowitym usunięciu polipa, który jest o dużym ryzyku zezłośliwienia (wysoka dysplazja - nieprawidłowe przekształcenie się komórek). Z uwagi na to, że w trakcie wycinania takiego polipa wykorzystuje się pętle koagulacyjną podstawa polipa jest zniszczona i trudno w takim przypadku określić czy polip został całkowicie usunięty. Gruczolak rośnie latami i wielu lat trzeba, żeby zezłośliwiał (ok. 5-10 lat). Myślę, że w Pani wypadku obecnie zalecałbym kontrolną kolonoskopię po 4-6 miesiącach. O wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący.