Gruczolak cewkowo-kosmkowy w wyniku kolonoskopii

Bardzo proszę o interpretację badania histopatologicznego wyciętego za pomocą kolonoskopii polipa jelita grubego. Polip miał od 2,5 - 3 cm. Został wycięty w dwóch częściach. Był to polip esicy na głębokości ok. 45 cm, paczkujący kalafiorowaty. adenoma tubulo villosum LG focalem HG focalem quoad malignitatem Lekarz zalecił kolonoskopię za 1,5 miesiąca. Czy nie lepiej byłoby wyciąć część jelita w miejscu, gdzie był polip niż czekać aż coś narośnie? Czy w ciągu 1,5 miesiąca komórki rakowe mogą się bardzo rozmnożyć? Czy takie czekanie jest niebezpieczne?

MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

adenoma tubulo villosum LG focalem HG focalem quoad malignitatem - Oznacza: gruczolak (czyli nowotwór łagodny wywodzący się z gruczołów) cewkowo-kosmkowy stopnia małego ogniskowo stopnia dużego ogniskowo ze złośliwieniem. Czy nie lepiej byłoby wyciąć część jelita w miejscu gdzie był polip niż czekać aż coś narośnie? - Proszę zaufać lekarzowi, który zalecił dalszy sposób postępowania. Polip był nieduży i tylko miejscowo miał niewielkie ogniska komórek przekształcających się dopiero w nowotwór złośliwy (nie zaś ewidentnie rozpoznany nowotwór złośliwy). Wystarczające w takim przypadku jest doszczętne usunięcie polipa. Radykalność czyli usunięcie całej esicy w tym wypadku raczej nie jest konieczna. Wystarczająca jest tak jak zalecił lekarz prowadzący kontrolna kolonoskopia za około 1.5-2 miesięcy celem oceny doszczętności usunięcia polipa. Myślę, że w kolonoskopii kontrolnej nie będzie już śladu po usunięciu polipa esicy w przeszłości. Wtedy można zastanowić się nad następną kontrolną kolonoskopią w dużo późniejszym okresie. Czy w ciągu 1,5 miesiąca komórki rakowe mogą się bardzo rozmnożyć? - Nie. Trzeba wiedzieć, że wykształcenie się guza z komórkami rakowymi w jelicie grubym trwa latami (5-10 lat). Czy takie czekanie jest niebezpieczne? - W pełni bezpieczne i nie ma absolutnie żadnego powodu do niepokoju.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty