Problemy psychiczne a wszczepienie implantu stomatologicznego

Do lek. dentysty. Wśród przeciwwskazań do zamontowania implantu zębowego niektóre gabinety wymieniają problemy psychiczne, a niektóre nie. Jak to jest? Chodzi o 1 implant. Moja sytuacja: 3 hospitalizacje (2014, 2015, 2016), teraz rispolept 4 mg plus terapia uzależnień, abstynencja 8 miesięcy. Samopoczucie dobre. Dzięki za odp.

Dzień dobry,
problemy psychiczne często związane są właśnie z uzależnieniami, które osłabiają regeneracyjne siły organizmu, z utrudnioną kontrolą przebiegu leczenia, z trudnościami dla pacjenta w stosowaniu się do zaleceń po wykonanym zabiegu chirurgicznym. Zaburzenia psychiczne nie mają bezpośredniego wpływu na gojenie się ran czy integrację kostną implantu, jednak leczenie implantologiczne jest dosyć inwazyjne i wymaga od pacjenta dobrej współpracy z lekarzem. Utrudniona współpraca może stać się przyczyną komplikacji pooperacyjnych. Pacjent, który w okresie remisji choroby psychicznej doskonale dba o higienę jamy ustnej, w fazach nawrotu choroby, może nie być w stanie zadbać o higienę, co zwiększa ryzyko utraty implantu. Dlatego decyzję o implantacji należy w spokoju skonsultować z lekarzem stomatologiem i psychiatrą, pod którego opieką znajduje się pacjent i uwzględnić zdrowie fizyczne i psychiczne pacjent, lekarstwa, które zażywa oraz używki z jakimi pacjent może ewentualnie mieć do czynienia.

Witam
Tutaj nie ma mądrych, że tak powiem :-)
Problem jest złożony i wielopłaszczyznowy- medyczny, fizyczny, prawny, finansowy. Myślę, że górę biorą przede wszystkim kwestie prawne. Po prostu choroby psychiczne, zaburzenia, problemy to coś co z punktu powoduje zwiększoną ostrożność ze współpracy z Pacjentem, bo nie wiemy jak i kiedy i dlaczego zareaguje w sposób nieprzewidywalny, nieoczekiwany, niestandardowy, czyli mówiąc w skrócie "nienormalny".
Dotyczy to zarówno reakcji psychicznej związanej ze stresem zabiegowym, jak i odpowiedzi fizycznej organizmu. W końcu nie na darmo mówi się o chorobach psycho-somatycznych. Zły czy gorszy, czy niestabilny stan psychiki może oznaczać wahania hormonalne oraz konieczność przyjmowania takich czy innych leków, a efekt leczenia jest trudniejszy do przewidzenia. Proszę pamiętać, że implant to tylko i aż tytanowy wszczep, ale żeby uzyskać ząb musi być jeszcze łącznik protetyczny i korona. Czyli jest tez pewna etapowość procesu odtworzenia zęba oraz konieczność dobrej stabilnej współpracy.
Osobiście uważam, że zabieg można przeprowadzić, ale znacznie bardziej restrykcyjnie przeprowadza się konsultację, planowanie leczenia i w ogóle kwalifikację do zabiegu oraz aspekty prawne zgody.
Życzę powodzenia i zdrowia.
Bartosz Niedziółka

www.doktorbart.pl

www.extra-dent.pl

Stomatologia Extra-Dent

os. Tysiąclecia 12

61-255 Poznań

tel.: 61 870 10 35

tel. kom.: 602 789 712

e-mail: gabinet@extra-dent.pl