Pytanie o cykl miesięczny

Miałam w miarę regularne miesiączki, ale od kiedy zaczęłam współżyć nie są już regularne. Zazwyczaj była ok. 20. dnia każdego miesiąca, ale teraz z każdym miesiącem jest wcześniej. Raz 17, 15, 9 dnia miesiąca.
Dlaczego tak jest? Czy to normalne?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Prawidłowy cykl miesięczny trwa 28 dni. Przy czym wiele kobiet ma krótszy bądź dłuższy, czasem nieregularny cykl, np. 27-29 dni.
Pragnę zauważyć, że cykl miesięczny jest taki tylko z nazwy, gdyż tylko jeden miesiąc w roku ma 28 dni, inne 30 i 31. Co za tym idzie normalne jest, że gdy jednego miesiąca wystąpiło krwiawienie np. 20 listopada, to w grudniu wystąpić powinno (przy 28 dniowym cyklu) 17 grudnia, a już w styczniu już 13. Tak więc to normalne, że nie wypada w tym samym dniu miesiąca.

Zawsze jeśli Panią coś niepokoi, proponuję zapytać o to własnego ginekologa.