Szybka utrata zapału u 6-latki

Witam.Moja Wiktora skończy w lutym 6lat martwi mnie to ze szybko traci zapal coś jej nie wyjdzie odrazu mówi ze nie umie. przykro mi na to patrzeć bo wiem ze umie. Może dlatego ze wszystko za nią robię,sama już nie wiem. proszę o radę. Pozdrawiam Agnieszka W.

Witam, proszę zachęcać ją, motywować oraz jeśli faktycznie ją Pani wyręcza postarać się aby ja bardziej w pewne czynności angażować oraz chwalić. Jeśli nic się nie zmieni zachęcam do spotkania z psychologiem dziecięcym. Pozdrawiam.

Często konieczna jest zmiana zachowania rodzica, by pewne cechy czy umiejętności mogły sie rozwinąć u dziecka. Zachęcam Panią do cierpliwości, konsekwencji i stawiania córeczce granic. Robienie za nią jest dla dziecka wzmacniające i poddaje się szybko, bo wie, że będzie to zrobione. Nie doświadcza konsekwencji poddania się. Im częściej Pani ją wyręcza tym częściej zachowanie będzie się powtarzać, a dziecko- wtórnie- będzie się czuło coraz mniej samodzielne i kompetentne, a tym samym będzie sie poddawać jeszcze częściej.
Może warto dodatkowo skorzystać z pomocy psychologa rodzinnego? Wspólna praca całej rodziny nad zmiana schematów myślowych i zachowań, przynosi najszybszą poprawę i wyjście z kryzysu.