Złośliwość 6-latki względem innych dzieci

Witam! Mam problem z 6,5 letnią córką. Jest złośliwa wobec dzieci, ciągle musi komuś dokuczyć. Trwa to już ponad dwa lata. Jest przy tym bardzo inteligentna pani mówi że najlepsza w grupie. Ma siostrzyczkę 1,5 roczną o którą jest zazdrosna, ale staram się też dużo uwagi poświęcać starszej, przytulać ją. Złe zachowanie ciągle jest omawiane na bieżąco, ale nic to nie daje albo przyniesie skutek na kilka dni. Czy istnieje jakiś sposób żeby zmieniła się i nie dokuczała innym?

Witam,
wydaje się to typowym zachowaniem "przeniesieniowym",czyli skierowaniem złości na inne dzieci,na skutek wytłumienia takich emocji w stosunku do siostry.Jest to częste zjawisko u starszego rodzeństwa i wskazuje ,że mimo starań rodziców,dziewczynka nadal ma w sobie nieodreagowane emocje.Polecam zasięgnięcie pomocy psychoterapeutów dziecięcych .Pracują m.in.w poradniach psycholog.-pedagogicznych.Zaniedbanie problemu będzie skutkowało coraz silniejszymi konfliktami,rywalizacją i wreszcie może spowodować odrzucenie córki w grupie.
Pozdrawiam serdecznie.

Niewątpliwie dziecko jest zazdrosne w domu o siostrzyczkę, a w szkole o inne dzieci.Ale też może wynikać to z niepełnej integracji sensorycznej, w tym zaburzeniami emocjonalnymi.Dziecko nie radzi sobie z własnymi emocjami.Radziłabym terapie: SI, terapię behawioralno-poznawczą.

Omawianie złego zachowania to jedno, ale podkreślanie i wzmacnianie tych pożądanych, dobrych zachowań też powinno się pojawiać. Proszę zwrócić na to baczniejszą uwagę.
Poza tym gniew i dokuczanie dzieciom w szkole może być wentylem dla wytłumionych emocji z innych sytuacji (z domu?). Dziecko powinno mieć możliwość mówienia tego, co czuje i przeżywania tego (w ramach norm społecznych). Kontrola emocji i nauka tej kontroli jest teraz bardzo ważna. Warto by ten problem omówić i przepracować na terapii z psychologiem dziecięcym. Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Potrzebuje konkretnych zasad i egzekwowania stosowania się do nich.Trzeba jasno ustalić reguły, stosować pochwały za zachowania dobre i wyciągać konsekwencje za złe. Trudno poprzeć mi to przykładany bo w liście brak konkretnych przykładów i sytuacji. Może rozmowa z psychologiem lub pedagogiem szkolnym wiele by Wam ułatwiła. Faktem jest, że dziewczynka jest typem, który chce wzbudzać zainteresowanie swoją osobą i szuka uwagi. Uwagę trzeba dawać wtedy gdy jej zachowanie jest zgodne z zasadami.
Zapraszam na warsztaty dla rodziców.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu