Wynik badania spirometrycznego 47-letniej osoby do analizy

UPRZEJMIE PROSZE O INTERPRETACJE WYNIKOW SPIROMETRII.KOBIETA LAT 47 176CM 81KG.SPIROMETRIA WYKONANA NA STOJACO Z WYKONANA PRUBA ROZKURCZOWA(3DAWKI VENTOLINY)WYNIKI TOFVC4,27FVC4,23 FEV12,86FEV13,04 FEV1/FVC67,0FEV1/FVC71,9 PEF4,21 PEF4,54.NAJLEPSZE WARTOSCI ZE WSZYSTKICH WYKRESOW TO FVC4,27 100% FEV13,04 90% FEV1/FVC71,2 88%PEF4,5459%.CZY TO POCZATEK ASTMY CZY POCHP .BARDZO PROSZE LEK.PULMUNOLOGA O WYJASNIENIE CZY MAM POWODY DO NIEPOKOJU .CZY JEST ROZNICA MIEDZY BADANIEM NA STOJACO A SIEDZACO.

Przed opisem badania spirometrycznego lekarz musi mieć wgląd w technikę jego wykonania ,czyli ocenę poprawności .Przy założeniu że badanie wykonano poprawnie technicznie to poza obniżenie PEF ,które może świadczyć o osłabieniu siły mięśniowej spirometrię można ocenić jako prawidłową.Ważne w ustaleniu ewentualnego rozpoznanie są objawy kliniczne .