Wynik wymazu z kieszeni dziąsła

Dzień dobry,chciałam zapytać odnośnie wyników z wymazu z kieszeni dziąsła,w posiewie wymazu z jamy ustnej beztlenowo(78) wyszedł mi wynik dodatni w identyfikacji prevotella buccae,licznosc kolonii (++)wzrost mierny,uwagi:bacteroides species,Prevotella species,Fusobacterium species-lekami z wyboru sa:klindamycyna,metronidazol,penicyliny z inhibitorami.Chciałam zapytać o dokładną interpretację tych wyników.Z góry serdecznie dziękuję.Beata

to obszerny temat. Może jesteś tylko nosicielem. jeżeli nie chorujesz to się tym nie przejmuj. Jeżeli masz dolegliwości to przelecz się zgodnie z antybiogramem.

Badanie stwierdza, że ma Pani bakterie beztlenowe w kieszonkach dziąsłowych. Domyślam się, że miała Pani robione to badanie ze względu na zapalenie przyzębia (paradontozę). Takie badanie niewiele wnosi. I bez niego wiadomo, że ma Pani bakterie beztlenowe, jeśli choruje Pani na zapalenie przyzębia. Informacja o antybiotykach z wyboru tez niewiele wnosi, bo zapalenia przyzębia bardzo rzadko leczy się antybiotykami.
Jeśli ma Pani problemy z dziąsłami najlepiej zgłosić się do specjalisty periodontologa.

Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga
periodontolog Kraków