Bakteria provotella w kieszonce dziąsła

problem polega na tym ze od ponad 5 lat mam dziwny naciek z dziąsła który zaczął się kilka dni po wypełnieniu kanałowym korzenia zęba i nałożeniu koronki,jest to cierpkie,piekące i gorzkie bardzo utrudnia mi to normalne funkcjonowanie, chodziłam po specjalistach,dopiero po zrobieniu wymazu wyszły te bakterie,od dłuższego czasu źle się czuje jestem ciągle zmęczona,śpiąca zaczęły się problemy ze stawami i nie wiem czy ta bakteria prevotella ma z tym związek.

Witam. Bakteria Provotella jest bakterią beztlenową, charakterystyczną dla środowiska jamy ustnej i poza nią praktycznie nie występuje. Występowanie tej bakterii w jamie ustnej człowieka zależy od bardzo wielu innych czynników między innymi od stanu klinicznego przyzębia ( zapalenie) i możliwości obronnych organizmu. Tak że ogólne osłabienie organizmu mogło spowodować namnażanie się tej bakterii.

Naciek może być spowodowany kilkoma przyczynami. Najczęstsza przyczyną jest niedopasowanie korony oraz nie oczyszczonej kieszonki z cementu którym była cementowana korona. Trzeba wykonać rtg i prawdopodobnie nową koronę.