Zaburzenia mowy podczas czytania

Dzień dobry! Mój mąż zauważył u siebie ostatnio zaburzenia mowy, najbardziej widoczne jest to gdy czyta jakiś tekst, ale nie tylko. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że mąż ma 36 lat i jest człowiekiem wykształconym, studiował za granicą, zna płynnie 2 języki obce, pracuje w centrum finansowym, stale dokształcając się, czy ten fakt (życia w stresie, siedzącego trybu życia i wzmożonej pracy) może być przyczyną? i czy udar słoneczny też może być przyczyną, proszę o radę co w tej sytuacji zrobić.

Piotr Pilarski

Konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego a później najprawdopodobniej do neurologa. Nie można bagatelizować takich objawów.

Pozdrawiam.

Witam,
Proszę natychmiast skontaktować się z neurologiem, podobne objawy mogą występować przed udarem. Dobrze by było gdyby lekarz zlecił Dopplera żył szyjnych, wówczas można sprawdzić ich drożność. Mąż jest młodym, zapracowanym (zestresowanym) mężczyzną, dlatego nie należy lekceważyć symptomów takich jak zaburzenia mowy i równowagi, przewlekłe bóle głowy, nudności itd. Udar słoneczny daje nieco inne objawy, które występują tuż po nasłonecznieniu i są zazwyczaj krótkotrwałe (przynajmniej w naszym klimacie).
Pozdrawiam
Aleksandra Karlik

Trudno z tego opisu wywnioskować o jakich zaburzeniach Pani pisze. Zaburzenia mowy to nie problemy z czytaniem. A zaburzenia czytania mogą mieć różne podłoże. Radziłabym w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego lub neurologa. Warto skonsultować się z psychologiem i logopedą.