Zdolności plastyczne u 2-latki

Witam,chciałabym,z czystej ciekawości, poznać opinię psychologa:) Jestem mamą dziewczynki w wieku 2 lata i 3 miesiące (bardzo sprawna fizycznie i wygadana). Moje pytanie dotyczy rysunków: córka od około dwóch tygodni rysuje "ludziki". Zaskoczeniem jest dla mnie fakt, że nie są to tradycyjne dla tego etapu "głowonogi", tylko postacie posiadające głowę,oczy, usta,uszy,tułów,ręce oraz nogi.Czy to powinno być dla mnie jakąś wskazówką, jeśli chodzi o możliwości mojego dziecka?:)Będę wdzięczna za odp

Witam

W rozwoju dzieci można zaobserwować pewne prawidłowości i charakterystyczne etapy. Dzieci ok. drugiego roku życia jak słusznie Pani zauważyła rysują postacie, które mają proporcjonalnie zbyt dużą głowę w stosunku do reszty tułowia.
Szczegółowość rysunków Pani Córki świadczy o szybszym rozwoju poznawczym dziecka w stosunku do rówieśników. To bardzo dobrze, że Córka lubi prace plastyczne. Wpływają one bardzo dobrze m.in. na zdolności manualne czyli motorykę małą. Takie ćwiczenia doskonale rozwijają mózg i przygotowują do dalszej nauki. Warto, aby córka pracowała z różnymi materiałami: plasteliną, farbami, wydzieranymi karteczkami. To uczy różnego nacisku koniecznego w przyszłości do nauki pisania.
Trudno jednak rozstrzygnąć na tym etapie czy Córka ma jakieś wyjątkowe zdolności plastyczne. Należy dalej obserwować dziecko i wspierać je w różnych aktywnościach. W wielu miejscach (klubiki malucha, domy kultury itp.) są organizowane zajęcia nawet dla tak małych dzieci. Jeśli ma Pani oraz Córka mają czas i ochotę może warto zapisać się na takie warsztaty?

Pozdrawiam

Joanna Gałczyńska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl