Złamanie kości śródstopia i brak zrostu

Witam, 11.11.13 złamałam V kość śródstopia. Na ostrym dyżurze założono mi szynę i skierowano do ortopedy za 7 dni. A tam ze względu na dalszą opuchliznę pozostawiono mi szynę. 23 grudnia zrobiono mi rtg na którym nie widać żadnego zrostu i założono mi gips 10stycznia kolejne rtg zrostu nie ma i dalej gips. 27stycznia kolejne rtg zrostu nie ma zdjęto mi gips i skierowano na operację. jak wygląda taki zabieg? i jaki jest okres gojenia po zabiegu? dlaczego kość się nie zrosła przez 2,5 miesiąca?

Szanowna Pani,
Istnieje kilka typów złamań V kości śródstopia. Część z nich z powodu lokalizacji (miejsce słabego ukrwienia), ze względu na duży odsetek braków zrostu i ryzyka długotrwałego leczenia, należy od razu leczyć operacyjnie. Zabieg polega na nacięciu skóry nad kością, oczyszczeniu miejsca złamania z tkanki włóknistej, zespolenia złamania (tutaj, aby zwiększyć szansę wygojenia należy zastosować dobre, stabilne zespolenie - np. płytkę blokowaną), dodatkowo należy zastosować przeszczepy kostne aby wypełnić szczelinę między odłamami. Na końcu unieruchomić kończynę początkowo na 6-8 tygodni w pełnym gipsie.
Pozdrawiam, dr n.med. Paweł Kołodziejski, chirurg stopy i stawu skokowego