Złamanie żeber bez konkretnego bólu

Czy to możliwe żeby nie czując bólu przy oddychaniu ani wogóle żadnego mieć połamane żebra.Chcialabym zrobić RTG klatki piersiowej ale bez skierowania, czy gdzieś robią RTG bez skierowania bo ja od samego badania robię się chora, jestem niepełnosprawna.Czy jak się chcę iść po skierowanie to lekarz bada : uciska żebra, czy da się gdzieś zrobić RTG bez skierowania ? Czy jak nie nosiłam opaski uciskowej po zdarzeniu (przyciśnięciu) i żebra żle się zrosły to mogę mieć komplikacje np odmę plócną.

Lek. Ewa Janus Radiolog, Szczecin

Witam,

złamane żebra prawie zawsze dają dość silne dolegliwości bólowe. Jeśli mimo wątpliwości chciałaby pani zweryfikować stan żeber, myślę że takie badanie bez skierowania jest możliwe odpłatnie, należy pytać w punktach diagnostyki RTG. Co do odmy opłucnowej tworzy się ona w wyniku urazu, a nie złego zrośnięcia - jeśli była pani diagnozowana tuż po urazie, nie sądzę aby taka zmiana została przegapiona.

Pozdrawiam