Co oznacza ten wynik RTG płuc u 24-latka?

Witam miałem robię RTG płuc bez powodu dla siebie Wyszło ( Pola płucne powietrzne bez zagęszczeń ogniskowych Wnęki płucne naczyniowe co to znaczy ? Te wnęki naczyniowe coś może być nie tak ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pan profilaktycznie badanie obrazowe klatki piersiowej, aby sprawdzić stan narządów, które się tam znajdują.

Nie napisał Pan, czy choruje na jakieś choroby przewlekłe lub wystąpiły w niedawnym czasie pewne infekcje dolnych dróg oddechowych z towarzyszącym temu kaszlem i dusznościami.

Na podstawie wyniku Pana badania rtg, prawdopodobnie nie wychwycono stanu zapalnego toczącego się w obrębie klatki piersiowej. Natomiast wnęki naczyniowe również powinny być prawidłowe.

W przypadku odchyleń, czyli na przykład poszerzenia wnęk, taki wynik mogłyby sugerować powiększenie naczyń płucnych lub w wyniku przewlekłych chorób płuc, czy oskrzeli (głównie w wyniku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – POChp). Czasami zdarza się sytuacja, że wnęki naczyniowe związane są z nadciśnieniem tętniczym. Charakterystycznym jest, że rzadko występują objawy ze strony układu oddechowego.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pana stan zdrowia, proponujemy, zatem konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Specjalista w sposób precyzyjny będzie mógł określić wynik Pana badania.

Odpowiedzi na podobne pytania, może Pan przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-w-opisie-rtg-pluc-ze-wneki-naczyniowe-sa-poszerzone

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-wneki-naczyniowe-w-badaniu-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.