Cukrzyca typu II a poziom cukru i odpowiednie leki

Od pół roku choruję na cukrzycę typu II,zażywam Siofor 850 3 razy dziennie po jednej tabletce i raz dziennie/rano/gliclada.Do tej pory cukier miałem w normie ale zauważyłem ostatnio ze kiedy pracuję na 3 zmianę /nocka/to ten cukier mi rośnie aż do 160/pomiary dokonywałem w ciągu dnia.W pozostałe dni tygodnia cukier mam w normie.Następna wizyta u diabetologa to będzie w połowie maja.Moje pytanie ,czy w takim przypadku mogę stosować np glicladę w zwiększonej ilośći?Jeżeli tak to jaka dawka? Dzięk

Magdalena StusiĹska

Szanowny Panie,
przed zmianą leku proszę spróbować zmiany nawyków żywieniowych podczas nocnej zmiany- nie spożywać wtedy ciężkiego posiłku.

Aleksander Ropielewski

Na początek jest to dobre rozwiązanie, jednak bez oceny klinicznej Pani stanu zdrowia i dotychczasowego przebiegu choroby nie mogę tego stwierdzić jednoznacznie.

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli