Czy osoba chora na CHAD może mieć dzieci?

Witam moja żona choruje na Chad i bierze leki po porodzie tą chorobę u niej zdiagnozowano mamy już pięcioletnią córkę ale chcieli byśmy mieć jeszcze jedno dziecko czy w tej chorobie jest to jeszcze możliwe

Dzień dobry.

Prawidłowo leczona choroba afektywna dwubiegunowa nie musi wykluczać prowadzenia normalnego trybu życia przez osobę nią dotkniętą: pracy zawodowej, posiadania rodziny itp. Warto jednak wziąć pod uwagę bieżący stan zdrowia. Zalecałbym skonsultowanie planów dotyczących drugiego dziecka z lekarzem psychiatrą, ewentualnie z psychoterapeutą.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Witam!
Oczywiście! Należy sprawę omówić z lekarzem leczącym - chodzi o dobór leków na tenże okres, niektóre leki są wręcz przeciwwskazane w okresie ciąży! Ale zarówno leków jak i stabilizatorów napędu i nastroju jest wiele i można coś zawsze dobrać!
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.