Czy po zabiegu katar i kaszel mogą jeszcze się długo utrzymywać?

Witam serdecznie 4 dni temu 5 latek miał usunięty 3 migdał.Przed zabiegiem miał katar i kaszel ,ale został zakwalifikowany do zabiegu.Po pierwszej dobie nic się nie działo, w drugiej dobie pojawiła się krew z katarem,ten katar był zielony potem trochę żółtawy teraz biały ale też delikatnie z krwią ale wydaje się że ma brzydki zapach, dzwoniłam do laryngologa który operował i stwierdziła że jeżeli nie minie to podać dziecku antybiotyk. Czy po zabiegu ten katar i kaszel może jeszcze się dlugo utrzymywać, dziś też kończymy psikac otrivinem. Trochę się zaczynam denerwować czy to normalne czy też nie?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy o zdrowie dziecka. Każdy zabieg operacyjny, gdzie podawana jest narkoza, niesie ze sobą pewne powikłania, jednakże zdarzają się one stosunkowo rzadko.

Jeżeli lekarz specjalista zakwalifikował dziecko do zabiegu adenotomii pomimo przeziębienia, prawdopodobnie była taka konieczność, ze względu na zaawansowany stan przerośnięcia trzeciego migdała.

Wycięcie migdałka gardłowego jest stosunkowo prostym i szybkim zabiegiem. Polega na usunięciu za pomocą adenotomu migdałka gardłowego. Często przycina się przy tym dodatkowo migdałki podniebienne.

Niestety nie ma całkowitej gwarancji, że migdałek gardłowy nie odrośnie ponownie. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które zapadają na częste infekcje oraz są alergikami.

W przypadku Pani dziecka, kiedy była już obecna pewna infekcja podczas zabiegu, prawdopodobnie jest to pozostałość tego przeziębienia. Należałoby wziąć pod uwagę, że sam fakt podania znieczulenia może obniżyć odporność. Dlatego zważywszy na ten fakt, infekcja ta mogłaby się wydłużyć.

Ze względu na pewną odległość, trudno jest dokładnie ocenić stan zdrowia Pani dziecka. Proponujemy, więc, aby skonsultować się ponownie z lekarzem laryngologiem. Możliwe, że niezbędne będzie podanie antybiotyku, aby wyleczyć infekcję do końca, zwłaszcza po przebytym zabiegu.

Życzymy dużo zdrowia dla Pani dziecka!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wyciecie-migdalkow

https://zdrowie.parenting.pl/co-warto-wiedziec-o-trzecim-migdale

https://portal.abczdrowie.pl/adenotomia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.