Czy prawidłowo odżywiam moje dziecko?

Dzien dobry, chcialabym zapytac o poprawnosc zywienia mojego 15-miesiecznego synka, obawiam sie, ze jest ono malo urozmaicone lub ze jest go za malo. Na poczatku dodam, iz syn nadal nie przesypia nocy, byc moze jednym z powodow jest zla dieta? U nas wyglada to nastepujaco: ok. 6:00 sniadanie I: mleko 250ml, nastepnie po drzemce okolo 10:00 II sniadanie: kanapka z serem i szynka, jajecznica, kaszka z dodatkiem owocow, parowka kromka chleba z maslem, jogurt naturalny z platkami orkiszowymi/owsianymi etc. oraz z owocami, czasami twarozek albo pasta jajeczna, okolo 13:00 owoce (niestety w formie przecieru, ratujemy sie gotowymi tubkami, gdyz syn pomimo sporej ilosci zebow nie chce gryzc zadnego owocu poza bananem, albo ukrytych w kaszce badz jogurcie), pozniej okolo 16:00 po kolejnej drzemce obiad (ostatnio rowniez lekko miksowany, praktycznie zawsze na bazie miesa (kurczak, indyk, cielecina, poledwiczki) plus warzywa (wloszczyznq, brokul, brukselka, fasolka, groszek, dynia, pomidory, ziemniaki, szpinak, kalarepa) dodatkami jest makaron razowy, kasza np. jaglana, manna, ostatnim posilkiem jest mleko zageszczone kaszka zbozowa lib kleikiem kukurydzianym (mleka 270 ml ok. 3-4 lyzki kaszki). W miedzyczasie syn pije duzo wody (czasem dostaje sok przeznaczony dla malych dzieci, ale zazwyczaj rozrabiany z woda), oraz je przekaski takie jak: chrupki kukirydziane, biszkopty, paluchy dla maluch dzieci. Czy powinnam wprowadzic modyfikacje w zywieniu syna? Pozdrawiam

Dzień dobry. Na początek proponuję spisywać to co dziecko zjadło i wypiło przez tydzień i przeanalizować. Warto również pokazać dla pediatry jak dziecko jest żywione i poprosić o pomoc, głównie jeżeli chodzi o nieprzespane noce. Pierwsze lata życia dziecka to jest czas kształtowania nawyków. Bardzo ważne jest, żeby w tym czasie jedzenie było urozmaicone. Na śniadanie podawanie tylko mleka, a na kolacje mleka z kaszą nie jest najlepszym rozwiązaniem. Powinno znaleźć się więcej porcji warzyw (są tylko raz dziennie na obiad). Posiłek o godz. 13:00 powinien być przygotowany przez Panią, np. poprzez zblendowanie lub starkowanie owoców. O której jest ostatni posiłek? Może jest jedzony za późno, albo za wcześnie przed snem? Do picia najlepiej podawać samą wodę przez cały dzień lub kompot do posiłków. Wszelkie soki, nawet przeznaczone dla małych dzieci, zawierają dodatek cukrów i konserwantów, co nie sprzyja dla prawidłowego rozwoju. W nocy również należy podawać samą wodę. Wymienione przekąski nie uczą odpowiednich nawyków żywieniowych, zaburzają proces trawienia,uczą podjadania pomiędzy posiłkami. Jeżeli dziecko jest głodne to w ostateczności powinno zjeść owoc. W ciągu dnia uzbierała się zbyt spora ilość węglowodanów (głownie cukrów prostych).