Czy to może być nadczynność, czy niedoczynność tarczycy?

Witam serdecznie! Miałam robione usg tętnic szyjnych i wykazało mi zmiany tarczycowe (przez przypadek, bo doppler był robiony w zupełnie innym celu). Radiolog zlecił badania hormonów tarczycy i stwierdził oglądając, że bardzo nieciekawie sytuacja wygląda. Trochę jestem zaniepokojona, bo nigdy z tarczyca nie miałam nic wspólnego, ani nikt z mojej rodziny również. Objawów nie mam żadnych - tak mi się wydaje. Jak to ugryźć? Co to może być? Jak się leczy? Czy to może być nadczynność, czy niedoczynność? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
W pytaniu nie wspomniano ani słowem jakie zmiany opisano w badaniu. Z tego powodu absolutnie nie jest możliwa ocena wspomnianych zmian. Ogólnie wspomnieć należny iż zmiany widoczne w badaniu ultrasonograficznym mogą wiązać się z zaburzeniami czynności tarczycy - zarówno nad - jak i niedoczynnością, ale przebiegać również bez tych zaburzeń. Mogą mieć charakter nowotworowy złośliwy lub łagodny.
Konieczna konsultacja endokrynologiczna.
Pozdrawiam