Czy zdjęcie RTG mogło tego nie wykazać?

Dzień dobry, kilka dni temu dentysta rozwiertal zęba który bolał podczas nagryzania. ząb który boli był trudny do zlokalizowania. Po rozwiertaniu Pan doktor od razu stwierdził że konieczne będzie leczenie kanałowe, założył mi przed lekarstwo na 4 tygodnie. Mówił że doszło do zapalenia miazgi, po wywieraniu pojawiło się podobno dużo krwi. Miesiąc temu miałem robione zdjęcie RTG i wcześniej doktor nic nie mówił o możliwym zapaleniu miazgi i że w ogóle ten ząb jest chory. Moje pytania to czy jest to możliwe, że zdjęcie RTG nic nie wykazało? Czy jest możliwe że lekarstwo zostało założone na tak długo okres i po co, skoro i tak będzie robiona kanałowka? Czytałem że raczej w takim przypadku zakłada się materiał do zatrucia miazgi, ale o tym pan doktor nie informował... I w przypadku dewitalizacji z tego co czytałem - podobno nie czeka się aż miesiąc do momentu wypełniania kanału. Proszę o informację, jestem zaniepokojony całą sytuacja.

Jeżeli pojawiła się krew podczas leczenia to lekarz dotarł już do miazgi zęba. Nie ma na to lekarstwa, prawdopodobnie zatruł zęba. Generalnie takie postępowanie jest stara metoda leczenia i nie powinno być już stosowane. Nowoczesne bezpieczeństwa leczenie kanałowe odbywa się na jednej wizycie z użyciem koferdamu, mikroskopu i w znieczuleniu. Badanie RTG często nie pokazuje wszystkiego, w takich przypadkach trzeba wykonać TK aby w 3D ocenić zęba i tkanki otaczające.