Co robić z tym dyskomfortem podczas gryzienia? [PORADA EKSPERTA]

Dzień dobry, w środę zakończyłam leczenie zęba. Wcześniej zdiagnozowano w nim odwracalne zapalenie miazgi i zostało na kilka dni założone lekarstwo. W tym czasie ząb pozostawał nadwrażliwy na dotyk i nagryzanie. Obecnie ząb jest już zaplombowany i nadwrażliwość na dotyk zniknęła, natomiast nadal odczuwam dyskomfort podczas nagryzania lub gryzienia. Czy to normalne? Po jakim czasie może ustąpić?

Po leczeniu głębokiej próchnicy może utrzymywać się nadwrażliwość. Jeżeli leczenie było przeprowadzone w powiększeniu i z użyciem koferdamu oraz była dokładna diagnostyka RTG to trzeba poczekać. Konieczna jest diagnostyka RTG porównawcza przed leczenim i po 6 miesiącach aby ocenić stan tkanek otaczających ząb. W przypadku pojawienia się zmian w kości lub dolegliwości bólowych będzie konieczne leczenie endodontyczne. Jeżeli ząb nie miał wykonanego RTG to koniecznie trzeba sprawdzić.