Dlaczego 8-miesięczne dziecko nadal tylko głuży?

Witam. Synek skończył 8 miesięcy. Martwi mnie fakt, iż nadal więcej głuży niż gaworzy. Pediatra każe czekać.. W 6 miesiącu życia wypowiadał sylaby typu "ba", "da", płacząc wolał "mammama". Niestety, teraz tych sylab nie wypowiada, nie wspominając o ich łączeniu. Mówi pojedyncze literki: aaa, oooo, eeee, uuuu. Wyrywa się mu "bu", "dzie", "ej", "ago". Nie jest cichym dzieckiem, bawi się głosem, śmieje się głośno, słuch ma dobry. Posłuchać pediatry czy już interweniować jakoś? Pozdrawiam.

Dzień dobry. Dzieci rozwijają się "skokowo". Oznacza to, że pewne znaczące zmiany następują gwałtownie, czasem dosłownie z dnia na dzień. Skoki rozwojowe nie są przypisane do konkretnej daty, ale przedziałów wiekowych. Jeżeli chodzi o rozwój mowy, naprawdę, w 8 miesiącu życia nie ma powodu do niepokoju. Opisuje Pani dziecko, które "komunikuje się", ale robi to adekwatnie do wieku. Ośmiomiesięczne dzieci nie mówią, nie łączą sylab (!). Nawet jeżeli im się to zdarzy to raczej przypadkiem, gdy eksperymentują z odgłosami, ale możemy tutaj mówić o fazie mowy, która w jakikolwiek sposób miałaby wyrokować o prawidłowościach lub odwrotnie. Zdecydowanie bardziej moją uwagę zwraca Pani niepokój, niż to, co dzieje się z dzieckiem. Porada lekarza też Pani nie uspokoiła. Proszę rozważyć konsultację psychologiczną. Podwyższony poziom lęku nie jest atutem, gdy spoczywa na nas odpowiedzialna rola rodzica. Pani spokój wewnętrzny jest gwarantem poczucia bezpieczeństwa dziecka czyli spełnieniem jego elementarnej potrzeby. Jej spełnienie jest gwarantem właściwego rozwoju emocjonalnego synka. Myślę, że warto zadbać, aby się to Pani udało. Pozdrawiam.