Dlaczego niemowlę ma opuchliznę stóp i dłoni?

3 tygodniowy synek ma opuchnięte stopki i dłonie.Jaka może być przyczyną?dodam,że nastąpiło to nagle.Dziekuje za odpowiedz
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jakiekolwiek dolegliwości występujące nagle u tak małych dzieci należy konsultować bezpośrednio z pediatrą. Opuchnięte dłonie i stopy u niemowląt mogą oznaczać obrzęk naczynioruchowy. Jest to skutek przedostania się osocza z naczyń krwionośnych. Takim objawom może również towarzyszyć swędząca wysypka lub pieczenie.

Wśród przyczyn obrzęku naczynioruchowego wyróżnia się czynniki alergiczne lub genetyczne. Może to być również skutek przyjmowania niektórych leków. Obrzęk może także mieć związek z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: ciepło lub zimno, stres, wysiłek czy słońce.

Jeśli objawy są łagodne, to nie wymagają podejmowania leczenia, choć zawsze w takiej sytuacji warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, do czego zachęcamy.

Więcej na temat obrzęku naczynioruchowego można przeczytać w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/obrzek-naczynioruchowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.