Dlaczego niemowlę budzi się co godzinę i ma wysypkę na ciele?

Dzień dobry. Mam problem z 6 miesięcznym dzieckiem. Do 4 miesiąca spał bardzo dobrze budził się tylko raz na mleko w nocy . Później wychodzily zabki i sen się zmienił. Później ciągiem potrafił przespać 4-5 H. Od tygodnia budzi się w nocy co godzinę. Ma wysypke na całym ciele uczulenie od ryby i drapie się przez sen śpi bardzo niespokojnie czy to może być powód niespokojnego snu ? Potrafi zasnąć spokojnie tylko na moim brzuchu A jak chce go przełożyć do łóżeczka to odrazu się budzi . Jak przespać spokojnie chociaż 4h ciągiem? Czy to sytuacja przejściowa czy będzie już tak cały czas ? Jakie badania mogę wykonać żeby sprawdzić przyczynę takiego snu ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

problemy ze snem są bardzo często zupełnie naturalne u niemowląt i podyktowane niejako ich fizjologią. Zarówno rozwój psychofizyczny, jak i nadmiar bodźców, zmiana rytmu dnia i wiele innych czynników może wpływać negatywnie na sen dziecka. Czasami dla rodzica są to niezauważalne zmiany, podczas gdy u dziecka powodują niepokój. Być może przydatny okaże się nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/sen-niemowlecia.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń snu u niemowląt należą tzw. skoki rozwojowe oraz dolegliwości bólowe – przeważnie związane z ząbkowaniem. Natomiast w przypadku Pani dziecka wszystko wskazuje na to, że bezpośredni wpływ na problemy ze snem ma wysypka. Jeżeli jest bolesna lub swędząca, to naturalnym jest, że sprawia dziecku duży dyskomfort. Niekiedy objawy alergii nasilają się nocą, stąd wzmożona drażliwość niemowlęcia w tym czasie.

By upewnić się co do przyczyny problemów ze snem u dziecka, może Pani skonsultować się z neurologiem, natomiast sugeruję, by w pierwszej kolejności ustaliła Pani związek wysypki z alergią. Oczywiście może być wskazane podawanie leków antyhistaminowych i przede wszystkim wykluczenie alergenu z diety dziecka. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-u-niemowlat.

Jeśli mimo to problem nie ustąpi w przeciągu kilku tygodni, proszę zwrócić uwagę czy dziecko ma zapewnioną rutynę w ciągu dnia i powtarzalne rytuały – dla dzieci jest to bardzo istotne. Jeżeli niemowlę śpi chętnie na Pani lub w Pani łóżku, to może to również wskazywać na zwiększoną potrzebę bliskości – jest to naturalne i ustępuje z czasem, zdecydowanie nie świadczy o żadnych problemach neurologicznych bądź innych.

Proszę zapoznać się także z tym artykułem, może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/skoki-rozwojowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.