Dziwne zachowanie 3-latki a autyzm

Moja córeczka ma 3 latka . od dluzszego czasu zjada takie rzeczy jak nitki papiery .ssa sznurki od czapki albo rekawy w bluzkach,tak naprawde wiele rzeczy które robi sa bardzo dziwne uwielbia wisiec głowa w dól jak sie denerwuje to bije sie po głowie lub targa sie za włosy ,sa przypadki ze udeza głowa w podłoge lub sciane. jej brat bliżniak jest autysta czy jest możliwe to ze ona tez moze cierpiec na autyzm dzieciecy ?

Nie jest to wykluczone. Może córka nie ma pełnoobjawowego autyzmu, a tylko pewne cechy ze spektrum autyzmu? Warto, by ocenił ją specjalista, może nawet ten sam, który zajmuje się jej bratem. Bez względu na diagnozę, można udzielić córce pomocy, by nie cierpiała z powodu swoich zachowań, Pani natomiast uzyska wskazówki i wsparcie w reagowaniu na te zachowania.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Szanowna Pani,

jeżeli martwi Panią rozwój córki, to kompleksowo można sprawdzić poprawność jego przebiegu w poradni pedagogiczno-psychologicznej lub tam, gdzie leczy się syn. Jedzenie niejadalnych rzeczy może być epizodem u dzieci, jako że są ciekawe świata oraz nie mają często wiedzy o szkodliwości takiego czynu. Może być to także zaburzenie w odżywianiu zwane pica, kiedy dziecko nie mogąc jeść niejadalnych produktów reaguje lękiem, złością i innymi, negatywnymi uczuciami. Pica towarzyszy innym zaburzeniom psychicznym i/lub rozwojowym. Niewykluczone też, że siostra próbuje naśladować brata, jeśli zachowuje się podobnie.

W razie pytań zapraszam do kontaktu,
Anna Szostak, www.ctzo.org

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Warto sprawdzić to konsultując się z psychologiem. Syn zapewne uczestniczy w terapiach więc można podpytać o zachowanie córki również terapeutów. Bez obserwacji i wywiadu dokładnego niestety nie da się tego stwierdzić.Równie dobrze mogą być to zachowania powiązane z autyzmem jak i powielanie zachowań zaobserwowanych i brata czy zupełnie coś innego.
Pozdrawiam AM