Interpretacja wyników badania kału 2-miesięcznego dziecka

Prosze o interpretacje wyników kału mojej 2-miesięcznej córki. Barwa-żółta, konsystencja- półpłynna, woń- swoista, odczyn ph- 9, ziarna skrobi- nieobecne, krople tłuszczu- dość liczne, krew utqjona w kale- ujemny

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowe pH kału powinno być obojętne lub lekko zasadowe, czyli mieścić się w granicach 7,0-7,5. Obecność kulek tłuszczu może świadczyć o zaburzeniach trawienia lub upośledzonej wydzielniczej funkcji trzustki, choć powinna być podana w wartości g/d – prawidłowa ilość to poniżej 6 g/d. Być może zainteresuje Panią odpowiedź naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/liczne-krople-tluszczu-w-kale-i-zgrzytanie-zebami-u-7-latka.

Nic nie wskazuje na to, by w wynikach badania kału były jakieś nieprawidłowości, choć z pewnością trzeba wyjaśnić kwestię tłuszczu w stolcu. Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ogolne-kalu.

Wyniki badań powinna Pani skonsultować z pediatrą, który zestawi je z danymi klinicznymi i na tej podstawie oceni, czy w wynikach badań widoczne są jakieś nieprawidłowości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.