Jaki wpływ na organizm mają środki do dezynfekcji?

Dobry wieczór, czy jeśli stosuję plyny do dezynfekcji nie tylko na dłonie ale np na stopy, ciało gdy mam kontakt z czymś co wywołuje mój niepokój że mogę się czymś zarazic albo gdy popryskam takim płynem łóżko bo wskoczył mi na nie pies, to jest to bezpieczne? Czy plyny do dezynfekcji rąk mogą wniknąć głębiej w skórę i dostać się do organizmu np krwi itd? Czy można mieć noworwór w wyniku częstego stosowania środków do dezynfekcji?
KOBIETA, 29 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

stosowanie płynów do dezynfekcji jest bezpieczne, ale – jak we wszystkim – należy zachować w tym umiar i zdrowy rozsądek. Częste stosowanie płynów do dezynfekcji nie spowoduje jednak nowotworu, lecz może doprowadzić do częstszego wysuszania naskórka oraz podrażnień.

Nie wiemy, jakich konkretnie produktów Pani używa, a ich składniki mogą się różnić, dlatego warto przeanalizować skład i stosować płyn zgodnie z zaleceniami producenta - pamiętając, by nie robić tego zbyt często.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plyn-do-dezynfekcji-rak-moze-uszkodzic-oko,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plyn-do-dezynfekcji-manusan-mogl-zaszkodzic-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ten-roztwor-do-odkazania-rak-bedzie-bezpieczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.