Lęk przed spaniem samemu u 4-latka

Witam!Mój 6letni syn od 4 dni przychodzi do nas ok. godziny 4:00 nad ranem przerażony,że slyszy jakieś głosy u siebie w pokoju i bardzo się boi,wpada w histerię, każde stuknięcie go przeraża (mieszkamy w bloku więc to normalne). Po czym nie chce już wracać do swojego łóżka,tylko spać z nami, bo czuje się wtedy bezpiecznie.I dopóki mu nie pozwolimy to płacze(Aż strach co myślą sąsiedzi). Nie wiem jak się zachować pozwolić mu spać z nami, czy siedzieć przy w nim pokoiku aż znów zaśnie. Pomocy!

Syn mógł się czegoś wystraszyć(np złego snu),a potem lęk się uogólnił. Być może warto tez przyjrzeć się temu, co maluszek ogląda w tv (jeśli ja ogląda). Warto powoli, systematycznie i konsekwentnie przekonywać smyka do spania we własnym łóżeczku. Na początku przy nim posiedzieć, skracając czas kolejnych usypiań itd. Sytuacja, gdy dziecko w tym wieku śpi z rodzicami raczej powinna być wyjątkowa (raz na kilka tygodni), jest to jednak bardzo trudno utrzymać, gdyż dzieci szybko uczą się, ze krzykiem i płaczem można zmieniać decyzje rodziców i uzyskiwać różne rzeczy..

Psychologia

Dzieci w tym wieku miewają różne lęki. Jest to normalny etap związany z rozwojem mózgu, gdy dziecko jest już na tyle mądre by zapamiętywać różne sytuację i fantazjować, ale zbyt głupiutkie by zrozumieć niektóre zjawiska. Wtedy cień szafy staje się potworem itd. Być może Pani synek miewa koszmary senne dlatego budzi się w środku nocy i nie może już zasnąć, a bezpieczniej czuje się przytulony do mamy i taty.
Jeśli spanie razem jest zbyt uciążliwe może Pani usypiać synka w jego pokoju, możecie też zostawiać włączone światło w pokoju dziecięcym jeśli sprawi to, że synek będzie czuł się lepiej.
Przede wszystkim proszę nie bagatelizować jego lęków i nie zabraniać okazywania ich. Jako rodzic jest Pani pogromcą "strachów z szafy", jak synek się boi proszę wyjaśniać pochodzenie tych dziwnych dźwięków, spróbować nasłuchiwać ich za dnia i demaskować jako nie zagrażające.

Witam. Widocznie coś go przestraszyło. Wydarzenie lub sen. Porozmawiajcie z dzieckiem na ten temat, pokazując jednocześnie, że jego lęki nie istnieją w świecie realnym. Rozmawiając będzie mogli zniwelować jego strach. Np. zapytać: co to mogło być, gdzie to może być, chodź sprawdzimy czy jest tam naprawdę. Sprawdźcie , jakie bajki ogląda wasz syn i wprowadźcie o łagodnej treści. Pozdrawiam